Neotvírej vlkovi! Aneb kdy dítěti svěřit klíče

Možná i za vámi přijde koncem srpna váš malý školák s otázkou, jestli by už nemohl chodit ze školy domů sám. Nebo o tom uvažujete vy, protože jste v práci déle, než má otevřeno družina, a babičky jsou daleko. Tak či tak je první vlastní klíč od domu a náhle nabytá volnost pro školáka nejspíš vítanou změnou a dobrodružstvím, pro rodiče možná zpočátku pěkný stres. Na co si dát pozor? Máme pro vás několik praktických tipů.

1. Kdy dítěti svěřit vlastní klíče?

Diskusí na toto téma je bezpočet, nicméně odborníci se shodují, že není až tak důležitý věk, ale spíše míra samostatnosti dítěte. Pokud máte dítě roztěkané, které stále někde něco zapomíná, raději ještě nějaký ten čas vyčkejte. Z praxe se dá říci, že u nás se děti na cestu k samostatnosti a vlastnímu klíči vydávají někdy mezi 6. a 10. rokem.

2. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Trénujte s dítětem odemykání, zamykání i otvírání dveří dostatečně dopředu. Když společně přicházíte nebo odcházíte, nechte jej, ať odemkne a zamkne samo. Možná se vám zdá, že to zdržuje, ale určitě se to vyplatí. Než pustíte poprvé dítě domů samotné, musíte si být jisti, že skutečně ví, na kterou stranu se odemyká a na kterou zamyká, a také že se mu podaří klíč vždycky do zámku správně vsunout. Budete tak mít jistotu, že nezůstane stát s klíči v ruce před zavřenými dveřmi.

3. Co když dítě klíč ztratí

Dítěti již předem vysvětlete, že pokud klíče ztratí, musí vám to hlavně říct. Žádné přidělávání klíče „natajno“ ze sourozencovy kopie. Společně určitě nejdříve zapátrejte, kde všude dítě bylo, co dělalo a kde mohly klíče zůstat. Pokud bude hledání neúspěšné, nezbývá než přikročit k výměně cylindrické vložky. Pravděpodobnost zneužití ztraceného klíče je totiž velká. Nebo je praktické pořídit si speciální zámek 2 v 1, obsahující dvě sady klíčů. V případě ztráty klíče lze systém jednoduše přeprogramovat na sadu druhou.

4. Jsem doma sám a někdo zvoní

S vlastním klíčem jdou ruku v ruce situace, že děti bývají delší čas samy doma. Že nesmí otvírat nikomu cizímu, od rodičů jistě vědí. Kdo je za dveřmi, mohou zjistit např. pomocí kukátka. Dnes již jsou k dispozici i digitální s LCD obrazovkou, na níž můžete dění přede dveřmi pohodlně sledovat, navíc je vhodné i pro menší děti, které na běžné kukátko nedosáhnou. Připravte děti i na to, že osoba za dveřmi na ně může naléhat, žádat o vpuštění do bytu za účelem předání balíčku, opravy či zjištění stavu elektroměru. Stále platí – neotvírat, říct, že nemáte čas, a dál s osobou nekonverzovat. V žádném případě by děti neměly prozrazovat, že jsou samy doma. O všem pak samozřejmě informovat rodiče. 

5. Naši se pořád zlobí, že nechávám klíč zevnitř

Zná to většina rodičů – dítě přijde domů, zamkne a klíč nechá otočený v zámku. Zvlášť ty starší si navíc nasadí na uši sluchátka, takže se na ně nelze dozvonit, ať se snažíte, jak se snažíte. I pro tyto situace mají moderní zamykací systémy řešení, a to tzv. zámek s prostupovou spojkou. Jsou jí vybaveny vložky řady FAB 2000 a tato konstrukce umožňuje zámek otevřít, i když je z druhé strany dveří zasunutý a pootočený klíč.