O značce FAB

fab-klic-o-firmeZnačka FAB má za sebou více než stoletou historii. Kolikrát se asi klíč s hlavou psa v logu otočil v zámku? Kolik  klíčů se nešťastnou náhodou ztratilo a kolik lidí si oddechlo, když ten svůj nakonec přece jen našlo v kapse?

Generace lidí spoléhaly na kvalitu výrobků se značkou FAB. O tom, jak moc jim přirostla k srdci, svědčí sám výraz "fabka", který zdomácněl v hovorové řeči a nakonec se do stal i do oficiálních slovníků současné češtiny vedle dalších slov vytvořených podle legendárních značek - botasek, wafek či karmy.

Značka FAB je tu i v 21. století. Díky stoleté tradici rozumí potřebám svých zákazníků a neustále přináší nová řešení v oblasti dveřního vybavení a ochrany majetku. Technologický vývoj jde dopředu, zabezpečovací systémy se zdokonalují a fabka jako synonymum kvality, na kterou se dá spolehnout, zůstává.

Pod značkou FAB se vyrábí produkty kompletního dveřního vybavení:

- cylindrické vložky - mechanické, mechatronické
- systémy generálního a hlavního klíče
- zadlabací zámky
- visací, lankové a přídavné zámky
- bezpečnostní dveřní kování
- dveřní a podlahové zavírače

- paniková kování
- skříňkové a mincové zámky
- elektrické otvírače

Původ jména

Název značky FAB vznikl ze tří prvních písmen příjmení jednoho ze zakladatelů značky, Aloise Fáborského. Druhým zakladatelem byl František Šeďa, který vlastnil polovinu firmy pouze do roku 1916, kdy svůj podíl prodal z neznámého důvodu Fáborskému.

Pes ve znaku

Hlava psa, symbol výrobků FAB, se objevila na klíčích z rychnovské továrny už ve 30. letech a s malou přestávkou na začátku 21. století vydržela až dodnes. Autorem návrhu loga psa je rychnovský sochař Jan Moravec (soused Aloise Fáborského).

fab-logo

Historie v detailech

+ -
 • Historie značky FAB sahá až k datu 9. října 1911, kdy se pánové Fáborský a Šeda rozhodli v Rychnově nad Kněžnou založit podnik s názvem "Továrna na železné zboží Fáborský a Šeda, společnost s ručením omezeným". Původním výrobním programem společnosti byla "výroba zámků stavebních, zadlabacích a nábytkových včetně". Na začátku měla továrna 20 zaměstnanců.

 • Alois Fáborský se stává jediným majitelem továrny poté, co mu spolumajitel František Šeďa prodal z neznámého důvodu svůj podíl.

 • Zahájení výroby cylindrických vložek, nejdříve jen pro nábytkové zámky. O rok později se rozjíždí sériová výroba cylindrických vložek pro zadlabací zámky, díky které FAB expanduje na zahraniční trhy.

 • Po smrti Aloise Fáborského přebírá továrnu jeho syn Antonín.

 • V březnu je továrna znárodněna a stává se součástí Národní správy Braneckých železáren, n. p. Branka u Opavy. Antonín Fáborský zůstává na vedoucí funkci.

 • Další transformace podniku, stává se součástí Orlických strojíren a sléváren.

 • Další přesun, tentokrát pod Branecké železárny.

 • Vyhlášení samostatného národního podniku FAB, který ale nepřežil normalizaci a po dvou letech byl znovu začleněn pod Orlické strojírny.

 • Změna názvu na Orlické strojírny n. p.

 • Privatizace a transformace na FAB, a. s.

 • Anglická banka Flamming odkoupila veškeré akcie podniku a nabídla je na burze, kde je zakoupilo švédsko-finské konsorcium ASSA ABLOY, světový leader v oblasti komplexního řešení dveřního příslušenství.

 • Společnost FAB, s.r.o., jednotka obchodu a marketingu, se sloučila se společností Abloy spol. s r. o. a vznikla nová společnost ASSA ABLOY Czech & Slovakia s. r. o., která zastupuje veškeré obchodní aktivity značky FAB na českém a slovenském trhu.

 • ASSA ABLOY Czech & Slovakia s.r.o. koupila největšího českého výrobce elektrických a elektromechanických samozamykacích zámků a otvíračů společnost BERA s.r.o.

 • Sjednocení společností ASSA ABLOY Czech & Slovakia s.r.o., BERA s.r.o., ASSA ABLOY Rychnov s.r.o. a FAB Vehicle security pod jedno IČ a jeden název ASSA ABLOY Czech & Slovakia s.r.o. Zároveň zaniká značka BERA a výrobky se nadále prodávají pod značkou FAB.

 • V roce 2013 se skupina ASSA ABLOY rozrostla o výrobce bezpečnostních dveří SHERLOCK®. Společnost SHERLOCK® se sídlem ve slovenských Malackách průměrně vyrobí 12 tisíc dveří ročně, což jí řadí k předním dodavatelům na českém a slovenském trhu.

 • V květnu 2014 byla výroba samozamykacích zámků a elektrických otvíračů značky Bera přestěhována do výrobního závodu ASSA ABLOY v Rychnově na Kněžnou. Tím také zanikla značka Bera a tyto produkty se nadále vyrábějí pod společnou značkou FAB.

 • Rozdělení společnosti ASSA ABLOY Czech & Slovakia a FAB Vehicle Security Solution na dvě samostatné společnosti. Vzhledem k této změně zaniklo společné IČ a ASSA ABLOY Czech & Slovakia je zapsána pod novým IČ 04599021.