Rady a inspirace

Opuštěné chaty vábí zloděje. Zatněte jim tipec

Chaty, chalupy a letní sídla – to jsou jedny z nejoblíbenějších cílů zlodějů, zvláště nyní, když léto končí a zloději mají téměř jistotu, že ho nečeká nepříjemné překvapení v podobě právoplatného majitele. Nenechavcům lze ale v „návštěvách“ zabránit - nebo jim alespoň řádně ztrpčit život. Pokud by lidé více dbali na zabezpečení svých chat, možná by se snížil i počet vloupání do nich. Ten dosáhl podle policejních statistik za celý rok 2013 čísla 4 841 – to je, jako kdyby zloději vybrali něco přes třináct chatek denně.

„Opevnění“ chaty s sebou samozřejmě přináší nutnost určitých investic, na druhou stranu vám ale může uchránit jak majetek, tak psychickou pohodu a pocit bezpečí. Může se jednat řádově o tisíce, u náročnějších pár desítek tisíc korun, ale takto pořízené bezpečnostní prvky vám nějakou dobu vydrží. 

_YAR7497

 Hlavní jsou dveře

Investujte do kvalitních, pevných bezpečnostních dveří, které jsou zpravidla prvním, na co se zloději zaměří a ideálně tím, na čem si vylámou paklíče. Jak dveře, tak kování a cylindrická vložka v nich by měly mít příslušnou certifikaci a odpovídat minimálně 3. bezpečnostní třídě. Takové dveře jsou nejen odolné proti vysazení, ale jejich vložka odolá i pokusům o odvrtání, planžetování nebo bumping. Třetí třídu bezpečnosti navíc vyžadují pojišťovny. I zárubně by měly být tak pevné, aby nešly roztáhnout, a dveře by se měly otevírat dovnitř, aby zloděj neměl přístup k pantům.

 Psychologická válka

Pevné dveře navíc mohou nenechavce odradit, neboť usoudí, že by s nimi měl moc práce. Podobný zastrašující efekt mívá vysoký plot, přes který se špatně utíká s lupem.

 Cesta nejmenšího odporu

Důkladné zabezpečení si tedy zaslouží i okna, neboť není nic snazšího, než jedno z nich vysklít kamenem a posloužit si celým obsahem chaty. Možností je několik – třeba pevné, uzamykatelné okenice nebo mříže, ideálně na vnitřní straně. Pokud vám vadí zkažený výhled, lze použít takzvané nůžkové mříže, které lze vytahovat a stahovat, popřípadě bezpečnostní fólie, která zabraňuje vysypání rozbitého skla.

 

Yale-padlock-doorNenahrávejte na „vlastňák“ 

K chatám a chalupám tradičně patří kůlna s nejrůznějším nářadím. I ta by měla mít pevné dveře, zajištěné kvalitním zámkem. Právě v kůlnách a dílnách totiž zloděj může objevit další nářadí, kterým může škodit a ničit, nemluvě o snadno zpeněžitelných strojích typu motorové pily nebo sekačky. Nabízí se využít visací zámky vyšších řad, které jsou běžnými prostředky jen těžko poškoditelné. Samozřejmě je pak důležitá i kvalitní a dobře uchycená petlice. Zámky s petlicemi se již prodávají jako komplet a dobrý zámečník vám rád poradí, jak na to.

 

 Elektronika je váš přítel

Od dob závor a petlic technika přeci jen pokročila. Na svou chatu tak můžete nainstalovat i elektronická poplašná zařízení, která v případě narušení spustí alarm, pošlou vám SMS zprávu nebo rovnou upozorní bezpečnostní službu, pokud jsou napojené na pult centrální ochrany.