Rady a inspirace

Můj dům, můj hrad aneb stop zlodějům

Můj dům, můj hrad aneb stop zlodějům

Ať už bydlení máme nebo teprve stavíme či kupujeme byt, všichni určitě řešíme zásadní otázku: Jak svůj domov zabezpečit před nevítanými návštěvníky – zloději. Nejdůležitější a taky nejohroženější je samozřejmě hlavní vstup do nemovitosti – dveře a všechno, co k nim patří. Přinášíme vám stručné shrnutí toho nejdůležitějšího.

Svatá trojice: dveře, zámek, kování

Kvalitní zámek v obyčejných dveřích nebo bezpečnostní dveře s letitým zámkem a kováním jsou kombinací, kterou zvládne každý zloděj. Dveře a zámek v nich jsou první obrannou hradbou, která zloději stojí v cestě. Rozhodně se nevyplatí na něm šetřit. Pro snadnou orientaci jsou všechny tyto prvky označeny bezpečnostní třídou. Vybírat byste měli nejméně stupeň tři nebo čtyři.

Dveře

Kvalitní bezpečnostní dveře mají mít vždy ocelovou konstrukci i rám a jsou celoplošně pancéřované. Soustředit byste se ale měli i na počet aktivních i pasivních jistících bodů. Samozřejmě takové dveře také něco váží. Proto je potřeba k nim vybrat adekvátní zárubně zalité betonem a ukotvené po celém obvodu stěny se zesílenými dveřními závěsy.

Zámek a cylindrická vložkaLapua

Na vstupní dveře do domu nebo bytu už musíte mít cylindrickou vložku minimálně třetího stupně bezpečnosti. Takový zámek je odolný proti vyvrtání i vyražení, nelze vyhmatat planžetou při postupu, který je lidově známý jako vyháčkování a odolný je i proti takzvanému bumpingu. Bezpečná cylindrická vložka by měla mít i bezpečnostní kartu, bez které není možné vyrobit další klíč, což poskytuje právní ochranu klíče proti neoprávněnému kopírování. Samozřejmě záleží také na montáži – vždy ji svěřte  odborníkům.

Kování

Jeho hlavní funkce je jasná: ochránit cylindrickou vložku a mechanismus zadlabacího zámku proti násilnému překonání. Kování je uchyceno do dveřní konstrukce speciálními pevnými šrouby a mělo by být opatřeno bezpečnostními prvky, které znesnadňují vytržení, vylomení či vyvrtání vložky. Podle platné evropské normy jsou tyto výrobky certifikovány do bezpečnostních tříd 1 až 4. Zásadním parametrem je mechanická odolnost proti páčení, sekání, řezání, vrtání. Dbejte také na materiál. Mělo by se jednat o vysokopevnostní slitinu oceli se zvýšenou odolností povrchu kalením.  U ostatních materiálů, jako mosaz nebo hliník, se těžko můžeme bavit o opravdové bezpečnosti. 

 

Něco navíc: kukátka, závory a přídavné zámky

Pokud si chcete být skutečně jisti, že jste pro zabezpečení svého bydlení udělali maximum, můžete využít i dalších možností. Nabízí se přídavné zámky či závory, ale podceňovat byste neměli ani bezpečnostní kukátka, která dnes nabízí mnohem víc než jenom identifikaci toho, kdo stojí za dveřmi. Například značka YALE od společnosti ASSA ABLOY  nabízí digitální kukátko, které pohyb za dveřmi i nahrává a automaticky ukládá obraz s časem a datem na SD kartu. Navíc má kukátko i noční režim, kdy díky infračervené kameře vidíte kdo je za dveřmi i když je venku úplná tma. Toto kukátko má zorný úhel 110 stupňů, takže se vám návštěvník přede dveřmi jen tak neschová. Instalace takového kukátka je přitom velmi jednoduchá, je vhodné do standardního otvoru na běžná kukátka.Standard

Do nových výšin posune odolnost dveří i bezpečnostní závora. Jedná se o jednoduchý mechanismus, kdy kromě vložky brání v otevření dveří i masivní kus oceli, který zabírá celou šířku dveří – zabraňuje tak nejen otevření dveří, ale prakticky znemožňuje i jejich vysazení z pantů. Princip je vlastně podobný tomu, jaký se používá už od nepaměti, rozdílem je akorát možnost celý mechanismus ovládat pouhým otočením klíče a ozubená kola se postarají o zbytek. Součástí závory bývá zámek třetí bezpečnostní třídy. Závory se dodávají pro dveře o šířce 80 i 90 centimetrů a v řadě povrchových úprav, jejich montáž je navíc relativně jednoduchá a lze ji zvládnout svépomocí.

Méně je někdy více, ale u zámků to neplatí. K hlavnímu zámku ve vyšší bezpečnostní třídě lze ještě přidat druhý, přídavný zámek. Zatímco zvenčí vypadá prostě jako druhá klíčová dírka a stejně se i chová, zevnitř ze dveří vyčnívá a je opatřený prostým otočným „knoflíkem“  - lze ho tak jednoduše ovládat i bez klíče. V kombinaci s bezpečnostním řetízkem se tak uplatní i ve chvíli, kdy se chceme přesvědčit o dobrých úmyslech případných návštěvníků. Přídavný zámek se instaluje obdobně jako zámek hlavní a většina z nich již obsahuje podobné vychytávky proti odvrtání a vyražení.