Rady a inspirace

Jak se chránit při ztrátě klíče


S tou situací se už setkal téměř každý z nás. Ztráta klíče. Ať už o klíče od vašeho bytu či domu přijdete kvůli krádeži, děravé tašce, nepozorným dětem nebo vlastní roztržitostí, je tato situace nepříjemná a vyvolává otázku, zdali byste si neměli vyměnit zámek. Do podobné situace jsou stavěni i pronajímatelé nemovitostí měnící podnájemníky, majitelé firem propůjčující klíče zaměstnancům či lidé, kteří půjčili klíče od svého obydlí například řemeslníkům při jeho rekonstrukci. Ve většině případů nestojí za to riskovat riziko krádeže. To může být navíc o to nepříjemnější díky tomu, že při vloupání bez známek stop násilného vniknutí je takřka nemožné uplatnit pojištění. Nejčastějším řešením je proto výměna cylindrické vložky. Existují ale i jiné a ve výsledku levnější varianty, které vás od výměny cylindrické vložky mohou uchránit.

Sada 2v1

Vhodným řešením pro domácnosti je sada 2v1 . V okamžiku, kdy byste jinak měnili cylindrickou vložku, vám dává druhou šanci. Při zakoupení tohoto typu vložky dostanete dvě sady různých klíčů, přičemž funkční je prvně jenom jedna. Po ztrátě klíče z první „funkční“ série lze jednoduše zasunutím klíče z druhé sady změnit nastavení vložky. Poté můžete používat pouze druhou sadu klíčů. Tato změna je nevratná a klíče z první sady jsou od okamžiku přeprogramování vložky nepoužitelné. Díky tomu vás nemusí trápit myšlenky, že se jeden z nich třeba skrývá v nepovolaných rukou.  Sada 2v1 nabízí ve výsledku levné a především jednoduché řešení potenciálně nebezpečné situace, které zvládne skutečně každý i bez jakéhokoliv technického nadání. 

Klíče s bezpečnostní kartou

Klíče s bezpečnostní kartou poskytují kontrolu nad tvorbou jejich duplikátů. Nový klíč můžete vyřezat pouze s bezpečnostní kartou (nepotřebujete klíč), ale bez jejího předložení žádný zámečník kopii klíče neudělá. Samozřejmě při ztrátě klíče je tento druh ochrany nedostatečný, zámek jde otevřít i jedním ztraceným klíčem, případný zloděj nemusí dělat kopie. Daný systém se nicméně hodí v případě dalších uvedených případů.

a0ed87d91d7639ebcbca9a18c8fe5803Ilustrační obrázek: Bezpečnostní karta

U rozsáhlých rekonstrukcí či při stavbách nových domů je doporučeným řešením mít levnou „stavební“ cylindrickou vložku s tím, že se po dokončení prací a nastěhování do nemovitosti vymění za pro vstupní dveře vhodnější vložku třetí či čtvrté bezpečnostní třídy. Bohužel někdy nastanou situace, kdy poskytnete cizímu člověku klíče i v zabydleném domově. Když máte klíč s bezpečnostní kartou, nemusíte mít strach z toho, že si dotyčná osoba udělá kopii do zásoby. Klíč s bezpečnostní kartou využijí stejně i majitelé firem měnící zaměstnance a krátkodobí či dlouhodobí pronajímatelé nemovitostí, kteří pak nemusí s každým novým podnájemcem či hostem měnit klíč.

Fungování tohoto systému je závislé na lidském faktoru, a tak nelze zaručit jeho stoprocentní spolehlivost. Je však výrazně účinnější, než si většina lidí myslí. Duplikáty patentovaných klíčů mohou vytvářet pouze autorizovaní zámečníci.  A ti mají skutečnou motivaci nedělat kopie klíčů bez správné bezpečnostní karty. Pokud by se takový přečin zjistil, mohli by o svou autorizaci přijít.


FAB +CLIQ           

Screen Shot 2014-04-01 at 11.12.06

FAB +CLIQ je nejvyspělejším z nabízených řešení. Tato nová technologie dělá profil klíče nepodstatný. To, jestli držitel konkrétního klíče odemkne zámek, určujete s pomocí elektronického softwaru. Práva můžete nastavovat dle vašeho uvážení, třeba jen na každý čtvrtek od 18 do 21 hodin, kdy k vám chodí uklízečka.  V případě osazení více zámkových vložek FAB +CLIQ můžete samozřejmě spravovat přístupy do jednotlivých místností. Navíc máte přehled o tom, kdy konkrétní klíč dveře otevřel.

Výhodu je i to, že není nutné řešit propojení elektrické sítě se zámkovou vložkou. Veškerý nutný zdroj elektřiny je obstarán malou baterií, která je umístěna v klíči. Jedná se přitom o běžný typ baterie používaný v hodinkách, který se nemusí měnit roky. Systém FAB +CLIQ nabízí pohodlnost a variabilitu „kartičkových systémů“ známých ze sídel velkých společností za zlomek ceny, která umožňuje použití i v menších firmách. Uplatnění nalezne ale i v nemovitostech fyzických osob, do nichž má přístup více lidí. 

Především ve firmách přináší FAB +CLIQ časové a finanční úspory. Díky variabilitě tohoto systému lze přidělovat či odebírat práva u klíčů konkrétních zaměstnanců dle situace a jejich povinností. Časté zařizování dalších klíčů a zkoušení, které z „velkého svazku zásob“ fungují na jaký zámek, už není potřeba. Pokud se nepohodnete se zaměstnancem, nemusíte se bát, že by vám v budoucnu mohl uškodit. I kdyby si klíč ponechal, nebo si pořídil jeho kopii, bez přidělených práv zámek neotevře. Software zaznamenává historii otevření u jednotlivých klíčů. Když dojde ke ztrátě na vašem majetku, máte šanci dohledat, kdo je za to odpovědný. Historie příchodů a odchodů zaměstnanců se navíc může hodit i v jiných případech.