Rady a inspirace

Jak správně zabezpečit nemovitost

Jak zabezpečit nemovitost

Stavíte nový dům, stěhujete se do nového bytu nebo měníte sídlo firmy? Ve všech těchto případech potřebujete myslet na zabezpečení nemovitosti. Klasickým problémem je, že většina lidí se spokojí s dočasným řešením a pak už ho nemění, dokud není konfrontována s negativní zkušeností. Řešit vyšší míru zabezpečení až poté, co vás vykradli, je přitom stejně prozíravé, jako si sjednávat pojištění poté, co u vás hořelo. Tento text objasňuje, na co byste se měli při řešení zabezpečení nemovitosti zaměřit.

Kudy může vniknout nepřítel

Nejčastější přístupové cesty pro zloděje jsou dvě, skrze okna a dveře. Nebezpečí hrozící oknům záleží na jejich přístupnosti a také na tom, jak moc jsou „na očích“. Ne nadarmo jsou rozbitá okna populárním místem vniku zlodějů v opuštěných chatových koloniích. Nejlepší ochranou oken jsou mříže, následované pevnými okenicemi a speciálními fóliemi. 

Snad ještě důležitějším bezpečnostním prvkem jsou dveře.  Dveře se špatnou cylindrickou vložkou dokážou zloději otevřít stejně rychle a nenápadně, jako kdyby disponovali klíčem. Proto jednoznačně platí, že na kvalitním provedení uzamčení dveří se nevyplatí šetřit.

 Mezi dveře, které si zaslouží bezpečnou cylindrickou vložku, patří:

Obzvláště garáže spojené s objektem a sklepy jsou oblíbeným místem vniku zlodějů. Pochopitelně je to kvůli tomu, že zpravidla nemají takový stupeň zabezpečení jako dveře vchodové. Kvalitní zabezpečení si přitom zaslouží i ony. A základem zabezpečení jsou cylindrické vložky.

Kategorie zabezpečení cylindrických vložek

                                           Pyramida

Jasnou volbou pro zámkové vložky jsou ty cylindrické. Existují jejich čtyři základní bezpečnostní kategorie zachycené v pyramidě bezpečnosti. Bezpečnostní třída 4 je ta nejvyšší, velmi vysoká ochrana.

Bezpečnostní třída 1 poskytuje jen základní ochranu – vložkám tohoto druhu se také někdy přezdívá „stavební“. To proto, že mají význam v době stavby či rekonstrukce, kdy má klíče od objektu k dispozici celá řada řemeslníků a není v něm pořádně co ukrást.  Bohužel velká část lidí si ponechá tento zámek i posléze. Způsobené je to i tím, že cylindrickými vložkami nižších bezpečnostních tříd jsou čistě z nákladových důvodů osazeny také mnohé prodávané vstupní dveře.

Platí, že pro vstupní dveře do RD nebo bytu bychom měli využít cylindrické vložky bezpečnostních tříd 3 a 4. Důležité to je i v souvislosti s pojištěním nemovitosti. Nižší bezpečnostní třídy 1 a 2 se hodí mimo zmíněné „stavební situace“ spíše pro dveře interiérové.

Vybrané typy vložek jsou vybaveny bezpečnostními kartami. Ty jsou nezbytné pro vytvoření kopie klíče, a tvoří tak další stupeň ochrany.

Pojištění nemovitosti a cylindrické vložky

Pojištění nemovitosti obvykle pamatuje i na krytí škody způsobené krádeží, ovšem pouze za určitých podmínek. Ty se liší dle výše krytí a další míry zabezpečení. Pravidlem ovšem je, že i na základní pojištění dosáhnou jen budovy se vstupními dveřmi s cylindrickou vložkou minimálně bezpečnostní třídy 3. Cylindrická vložka musí být navíc doplněna bezpečnostním kováním v minimálně stejné třídě.

Velká část domácností toto přehlíží a žije s nedostatečně zabezpečenými dveřmi, jejich pojištění proti krádeži je poté však pouze falešným dojmem. Vložky z nižších bezpečnostních tříd 1 a 2 nejsou navíc zabezpečené proti bumpingu – způsobu otevření dveří zloději, kdy není zámek poškozen. Když zloději využijí tuto metodu, nelze pojišťovně prokázat násilné vniknutí do domu, a nevzniká tak nárok na pojištění proti krádeži.

Je také důležité zdůraznit, že úroveň zabezpečení vchodových dveří nutná pro konkrétní pojištění se týká všech dveří, které jsou místem vstupu do nemovitosti.  Pokud máte garáž nebo dílnu spojenou s budovou domu, je potřeba zabezpečit i jejich dveře. Totéž platí pro sklep.

0dc2a440614a4857c2f4769a258fc707