Rady a inspirace

Filtrovat podle:

Systém generálního klíče

Pokud chcete mít kontrolu nad přístupy do místností ve vaší firmě, správným řešením je systém generálního klíče. Tento zabezpečovací systém je vhodný pro větší objekty, administrativní nebo kancelářské prostory.

 

Čtěte dál »

Inspirace


Mějte své klíče pod kontrolou s klíčovým kabinetem TRAKA 21

Co Traka 21 je? Taková nenápadná skříňka, a kolik toho umí! Seznamte se s klíčovým kabinetem Traka 21, který vám vyřeší starosti s firemními klíči. 

Čtěte dál »

Inspirace


Jak zabezpečit byt či dům před odjezdem na dovolenou?

Blíží se letní měsíce, kdy mnoho z nás odjíždí za rekreací do teplých krajin. Kromě poloprázdných měst a sprintujících termínů v kancelářích to ovšem znamená i žně pro ty, kdo si rádi berou věci bez dovolení. Policejní statistiky potvrzují, že během letních prázdnin se počet vloupání do bytů a domů každoročně zvyšuje. Připravili jsme proto desatero, které je určeno pro všechny, kdo chtějí před odjezdem za odpočinkem svoje obydlí důkladně opevnit, a vyhnout se tak po návratu nepříjemnému překvapení. 

Čtěte dál »

Inspirace


Vybíráme cylindrickou vložku

Jak známo, zloději nikdy nespí. Jak zaručit, aby k vám nepřišla nezvaná návštěva? Výběr bezpečnostní vložky do dveří je zásadní, a přesto často opomíjená součást zařizování bytu. Připravili jsme pro Vás několik stručných doporučení, jak neudělat v otázce zabezpečení chybu. 

Čtěte dál »

Inspirace


Nechte si zkontrolovat klíče u profesionálů

Víte, jak máte zabezpečený vchod do bytu či domu? Přemýšleli jste někdy nad tím, zda vložka ve vašich dveřích dostatečně ochrání majetek za dveřmi? A jestli vůbec vyhovuje požadavkům pojišťovny? Většina lidí začne zabezpečení dveří řešit ve chvíli, kdy už je pozdě. Přitom ve většině případů odolná cylindrická vložka zloděje odradí.

Čtěte dál »

Inspirace


Neotvírej vlkovi! Aneb kdy dítěti svěřit klíče

Možná i za vámi přijde koncem srpna váš malý školák s otázkou, jestli by už nemohl chodit ze školy domů sám. Nebo o tom uvažujete vy, protože jste v práci déle, než má otevřeno družina, a babičky jsou daleko. Tak či tak je první vlastní klíč od domu a náhle nabytá volnost pro školáka nejspíš vítanou změnou a dobrodružstvím, pro rodiče možná zpočátku pěkný stres. Na co si dát pozor? Máme pro vás několik praktických tipů.


Čtěte dál »

Inspirace


Opuštěné chaty vábí zloděje. Zatněte jim tipec

Chaty, chalupy a letní sídla – to jsou jedny z nejoblíbenějších cílů zlodějů, zvláště nyní, když léto končí a zloději mají téměř jistotu, že ho nečeká nepříjemné překvapení v podobě právoplatného majitele. „Opevnění“ chaty s sebou samozřejmě přináší nutnost určitých investic, na druhou stranu vám ale může uchránit jak majetek, tak psychickou pohodu a pocit bezpečí. Podívejte se na souhrn toho nejdůležitějšího, jak se chránit před nezvanými návštěvníky. 

Čtěte dál »

Inspirace


Jak se chránit při ztrátě klíče

S tou situací se už setkal téměř každý z nás. Ztráta klíče. Ať už o klíče od vašeho bytu či domu přijdete kvůli krádeži, děravé tašce, nepozorným dětem nebo vlastní roztržitostí, je tato situace nepříjemná a vyvolává otázku, zdali byste si neměli vyměnit zámek. Do podobné situace jsou stavěni i pronajímatelé nemovitostí měnící podnájemníky, majitelé firem propůjčující klíče zaměstnancům či lidé, kteří půjčili klíče od svého obydlí například řemeslníkům při jeho rekonstrukci.

Čtěte dál »

Inspirace


Jak zabezpečit byt seniorů před zloději a podvodníky

Senioři patří k jedné z nejohroženějších skupin v souvislosti s majetkovou trestnou činností a podvody. Jsou důvěřiví, žijí osamoceně, často s nějakým hendikepem. Jak zabezpečit seniory – tedy naše rodiče a prarodiče, aby se jejich domov nestal snadným terčem útoku zloděje či podvodníka? Na co je připravit a co jim poradit v ošemetných situacích, do nichž se mohou dostat? V tomto článku najdete praktická řešení, která pomohou zabezpečit Vaše nejbližší. 

Čtěte dál »

Inspirace


Znáte výhody originálních klíčů FAB?

Určitě jste se dostali do situace, kdy jste od svého zámku potřebovali přidělat náhradní klíče. Kopii klíčů vám v dnešní době udělají pomalu na každém rohu -  v každém zámečnictví, železářství nebo obchodním centru ve vašem okolí. A stalo se vám někdy, že se váš nově vyřezaný klíč zlomil v zámku nebo že zámek nešel novým klíčem vůbec odemknout? V následujícím článku vám poradíme, jak těmto situacím předcházet a na co si při pořizování kopií klíčů dávat pozor. 

Čtěte dál »

Inspirace


Můj dům, můj hrad aneb stop zlodějům

Ať už bydlení máme nebo teprve stavíme či kupujeme byt, všichni určitě řešíme zásadní otázku: Jak svůj domov zabezpečit před nevítanými návštěvníky – zloději. Nejdůležitější a taky nejohroženější je samozřejmě hlavní vstup do nemovitosti – dveře a všechno, co k nim patří. Přinášíme vám stručné shrnutí toho nejdůležitějšího.

Čtěte dál »

Inspirace


Jak správně zabezpečit nemovitost

Stavíte nový dům, stěhujete se do nového bytu nebo měníte sídlo firmy? Ve všech těchto případech potřebujete myslet na zabezpečení nemovitosti. Klasickým problémem je, že většina lidí se spokojí s dočasným řešením a pak už ho nemění, dokud není konfrontována s negativní zkušeností. Řešit vyšší míru zabezpečení až poté, co vás vykradli, je přitom stejně prozíravé, jako si sjednávat pojištění poté, co u vás hořelo. Tento text objasňuje, na co byste se měli při řešení zabezpečení nemovitosti zaměřit.

Čtěte dál »

Inspirace


Pyramida bezpečnosti - ideální pomocník pro výběr vhodného produktu

Máte pocit, že je těžké vybrat mezi všemi výrobky ten nejvhodnější? Že je těžké zvolit ten opravdu bezpečný? Že je těžké se zorientovat v bezpečnostních třídách? Pokud ano, právě vám je určena Pyramida bezpečnosti. Pyramida bezpečnosti je odborným rádcem při orientaci ve škále výrobků značky FAB poskytujících různou míru zabezpečení. Čtyři barevně odlišené stupně bezpečnosti reprezentují jednotlivé úrovně zabezpečení výrobků např. proti odvrtání, vyhmatání, vytržení, hrubému násilí, atd.

Čtěte dál »

Inspirace


HOTLINE FAB ENTR

Od 1.6. je  9 hodin denně k dispozici help linka pro produkt FAB ENTR,

Čtěte dál »

Rady


Jak vybrat cylindrickou vložku?

Při výběru nejvhodnější cylindrické vložky je nutné zohlednit několik kritérií: umístění (do kterých dveří chcete vložku nainstalovat) a s tím spojenou úroveň zabezpečení. Vchodové dveře do bytu a domu vyžadují vyšší zabezpečení, vždy 3. bezpečnostní třídu nebo vyšší. Pokud máte byt či dům pojištěný, prostudujte důkladně pojistnou smlouvu, která stanovuje podmínky zabezpečení domu či bytu. Nezapomeňte také na dveřní kování, které musí být ve stejné bezpečnostní třídě jako cylindrická vložka, tak i vlastní bezpečnostní dveře. U sklepa, branky či garáže vždy zvažte, jaký majetek cylindrická vložka chrání a tomu přizpůsobte bezpečnostní třídu. Máte-li bezpečnostní třídu vybránu, vyberte typ vložky - oboustranná, jednostrannáknoflíková či další. Nakonec vyberte ještě správný rozměr: změřte tloušťku dveří a vyberte odpovídající rozměry vložky:

  • vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (A)
  • vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (B)

Spojením rozměrů (A) a (B) získáte požadovanou velikost cylindrické vložky, např. 29 + 35 mm.
Velikost má být rovná nebo větší než tloušťka dveří včetně kování.
Cylindrická vložka by neměla přesahovat kování na každé straně dveří o více jak 3 mm.

rozměry vložky

Rady


Darujte pod stromeček bezpečí

Vánoční čas se neúprosně blíží a spolu s ním i uvažování, čím letos potěšit své blízké. Ještě než se začnete vážně zabývat ponožkami, župany a parfémy, zkuste načerpat inspiraci na eshopu FAB.

Čtěte dál »

Inspirace


FAB +CLIQ - flexibilní uzamykací systém

Tu filmovou scénu znáte všichni. Stačí jen okamžik, profil klíče se otiskne do vosku a na obzoru je nezákonné vniknutí do objektu. Většinou však mají příběhy se stejným koncem průběh, který špionážní thriller nepřipomíná. Do firem a svých obydlí dáváme tu a tam klíče lidem, u nichž bychom si to později rozmysleli. Mohou mezi nimi být zaměstnanci, uklízečky, řemeslníci, paní na hlídání dětí i lidé, kterým jste vaši nemovitost krátkodobě pronajali. V případě vzájemné neshody i bez ní mají zpravidla dost času, aby si pořídili kopii klíče a uškodili třeba i po delší době, kdy na nich nemůže tak jednoduše ulpět podezření. A někdy prostě jen chceme regulovat vstup do jednotlivých místností v rámci budovy.

Čtěte dál »

Inspirace


Jak zabránit neoprávněnému kopírování klíče?

Chcete-li zamezit neoprávněnému kopírování klíče, pořiďte si cylindrickou vložku s bezpečnostní kartou (FAB 1000U4 a FAB 2000). Bez této karty není možné klíč zkopírovat ani v případě, že máte originál klíče. Naopak zámečník vám může kdykoliv vyrobit kopii klíče pouze po předložení bezpečnostní karty.

Rady


Zabouchly se mi dveře

Volejte nejbližšího zámečníka, který provádí nouzové otevírání dveří. Jejich seznam naleznete zde.

Rady


Jsou bezpečnější vložky na důlkový klíč nebo na zoubkový klíč?

Jedná se o odlišné technologie, kdy ani jednu z nich nelze označit za bezpečnější. Při výběru bezpečnostní cylindrické vložky proto věnujte pozornost úrovni její certifikace (prezentovatné např. Pyramidou bezpečnosti), která je pro identifikaci bezpečnosti cylindrické vložky rozhodující.

Rady


Nechci chodit otvírat dveře

Použijte zařízení s elektrickým odblokováním, které lze připojit na domovní zvonky. Pro nejlepší úroveň zabezpečení doporučujeme řadu elektrických samozamykacích zámků FAB Bera. Jako ekonomickou elternativu můžete použít i řadu elektrických otvíračů FAB Befo.

Rady


Dveře do domu bouchají

Pokud vám dveře do domu či kanceláře bouchají, doporučujeme nainstalovat dveřní zavírače, které mají funkci doklap. Tato funce umožňuje nastavení plynulosti rychlosti dovření (nastavení v úhlu 15˚ - 0˚). Všechny dveřní zavírače ASSA ABLOY tuto funkci obsahují.

Rady


Sousedé nezamykají vchod do bytového domu

Doporučujeme použít samozamykací zámek, který zajistí automatické zamčení dveří při jejich zavření. Samozamykací zámek FAB Bera zajistí, že je vchod zvenku stále uzamčen, ale zevnitř se dá jednoduše otevřít stiskem kliky ( paniková funkce). Navíc ho lze ovládat prostřednictvím domácího telefonu. Samozamykací zámky FAB Bera jsou vyráběny ve 3. bezpečnostní třídě, takže kromě samozamykací funkce poskytují i vysokou úroveň zabezpečení proti vloupání. V případě požadavku na vzdálené otevření dveří použijte elektricky ovládaný zámek.

Rady


Potřebuji duplikát klíče k autu

Duplikát klíče k autu si můžete nechat vyrobit u těchto zámečníků.

Rady


Jak správně zamknout jízdní kolo nebo motorku?

Kolo či motorku je nutné zamknout k něčemu, co je pevně instalované (sloup, zábradlí, dopravní značka atd. ). Zámkem zabezpečte rám včetně předního kola a připojte ho k pevně instalovaného předmětu. Volte pouze zámek, který má lanko nebo řetěz chráněný plastovým převlekem. Ten chrání rám kola před poškozením . Podle vlastní preference zvolte řetězový nebo lankový zámek.

Rady


Co je to bumping?

Bumping je nedestruktivní metoda otevírání cylindrických vložek pomocí speciálního klíče (bump key). Nedestruktivní proto, že na vložce nezanechává žádné zjevné poškození. Tato metoda je při vloupání těžko prokazatelná a tak často dochází k situaci, kdy pojišťovny nechtějí uhradit pojistné plnění. Principem je dynamický úder do polotovaru klíče, který je zpravidla vybroušen na univerzální krajní pozici. Po úderu se stavítka zámkové cylindrické vložky mohou náhodně seřadit, což zaručeně nefunguje vždy a ne na všechny cylindrické vložky. Tato metoda bývá zpravidla nejúčinnější na starší a použité vložky, které nemají žádný ochranný prvek navíc. Cylindrické vložky FAB ve 2., 3. a 4. bezpečnostní třídě (řady 100, 200RS, 1000U4 a 2000) jsou proti této metodě testovány a certifikovány.

Rady


Chci vyměnit bezpečnostní kování

Pokud měníte bezpečnostní kování, je důležité znát technické parametry - rozteč (vzdálenost mezi středem kliky a středem otvoru pro cylindrickou vložku) a provedení kování ( klika-klika, koule - klika). Pokud máte dům či byt pojištěn, pamatujte na to, že bezpečnostní kování musí mít stejnou bezpečnostní třídu jako cylindrická vložka nebo samotné bezpečnostní dveře, protože bezpečnostní třída dveří jako celku vždy odpovídá nejnižší bezpečnostní třídě výrobku, kterým jsou dveře osazeny. V každém případě je nutné mít kování a cylindrickou vložku v minimálně 3. bezpečnostní třídě (FAB 200RS, FAB 10004U, FAB 2000). Požadavky pojišťovny na úroveň zabezpečení se můžou lišit, je proto dobré pečlivě prostudovat pojistné podmínky.

Rady


Jak vybrat správný dveřní zavírač

Při výběru dveřního zavírače musíte zohlednit několik kritérií: šířku dveří (čím jsou dveře širší, tím silnější zavírač je třeba použít), kde bude instalován (do exteriéru použijte vyšší řady zavíračů, např. DC 340, do interiéru stačí použít řady nižší, např. DC 140) a kam zavírač na dveřích umístíte (na rám či na dveře, na stranu či proti straně pantů). Vyžadujete -li vyšší komfort a plynulost otevírání a zavírání dveří, naistalujte dveřní zavírač s kluzným ramínkem.

Rady


Jaký je rozdíl mezi identifikační a bezpečnostní kartou?

K cylindrickým vložkám FAB jsou přikládány dva typy karet: identifikační a bezpečnostní. Identifikační slouží jen k identifikaci klíče při jeho ztrátě (nese totiž záznam profilu klíče), zámečník může vyrobit kopii klíče i bez jejího předložení. Naopak karta bezpečnostní slouží k právní ochraně klíče a bez této karty není možné přidělat náhradní klíč. Polotovary klíčů k vložkám s bezpečnostní kartou mají pouze naši smluvní partneři.

Bezpečnostní karta:


Identifikační karta:

Identifikacni_karta_jpg

Rady


Můžu zjistit, který klíč (dnes, včera, v pondělí) dveře otevřel?

Mechatronické systémy FAB + CLIQ umí načítat historii přístupů z klíčů i cylindrických vložek. Pomocí ovládacího softwaru můžete zjistit, který klíč byl použit ke které vložce a v jakém čase. Cylindrická vložka si pamatuje až 5000 záznamů, které se navíc dají pomocí softwaru archivovat. Systém FAB +CLIQ můžete zakoupit u certifikovaných Partnerů FAB +CLIQ, jejichž seznam naleznete zde.

Rady


Jak můžu zamknout z vnitřní strany bez klíče?

Uzamčení dveří z vnitřní strany bez klíče je možné pomocí knoflíkové vložky. FAB nabízí variantu s knoflíkem u všech typů cylindrických vložek.

Rady


Chci mít přístup do všech dveří, ale zaměstnanci pouze do některých

Chcete-li mít možnost přesně určovat přístup jednotlivých osob do určitých dveří a zároveň mít kontrolu, kdo, kdy a kam vstoupil, pořiďte si FAB +CLIQ. Mechatronické systémy FAB + CLIQ umožňují nastavení přístupových práv pro jednotlivé cylindrické vložky. Přístupová práva se dají kdykoliv měnit pomocí ovládacího softwaru, tzn. že můžete kdykoliv jednotlivým klíčům přístup povolit či zakázat. Více informací o systému FAB + CLIQ vám podají Partneři FAB +CLIQ.

Rady


Lze časově omezit funkčnost klíče?

Mechatronické systémy FAB +CLIQ umí přesně pomocí ovládacího softwaru nadefinovat, kdy (v jakém čase, jakém dni) má který klíč být v dané cylindrické vložce funkční. Systém FAB +CLIQ můžete zakoupit u certifikovaných Partnerů FAB +CLIQ, jejichž seznam naleznete zde.

Rady


Je možné vyrobit zámek/vložku na již existující klíč?

Ano, je to možné, pokud máte výrobek značky FAB. Obraťte se na nejbližšího zámečníka, jejichž seznam naleznete zde.

Rady


Zkopírovali mi klíč i bez karty, jak je to možné?

K cylindrickým vložkám FAB jsou přikládány dva typy karet: identifikační a bezpečnostní. Identifikační slouží jen k identifikaci klíče při jeho ztrátě (nese totiž záznam profilu klíče), zámečník může vyrobit kopii klíče i bez jejího předložení. Naopak karta bezpečnostní slouží k právní ochraně klíče a bez této karty není možné přidělat náhradní klíč. Pokud vlastníte cylindrickou vložku s bezpečnostní kartou a zámečník vám přidělal náhradní klíč pouze na základě předloženého klíče, jde o hrubé porušení bezpečnostních pravidel ze strany zámečníka. Vyplňte prosím do kontaktního formuláře údaje o tomto zámečníkovi a naše společnost sjedná nápravu v rámci podmínek smluvního vztahu.

Rady


Mám nové dveře do bytu či rodinného domu

U nových dveří si vždy zkontrolujte, zda jsou osazeny certifikovanými bezpečnostními produkty ( cylindrická vložka, kování, zadlabací zámek). Pokud tomu tak není, doporučujeme produkty ihned vyměnit za certifikované produkty v minimálně 3. bezpečnostní třídě. Více informací naleznete na Jak nejlépe zabezpečit dveře do RD? a Jak nejlépe zabezpečit dveře do bytu?.

Rady


Zasekává se mi vložka, špatně se odemyká

Pokud se vám zasekává vložka, prvním krokem je její promazání doporučeným mazadlem FAB a kontrola usazení vložky proti kování a zadlabacímu zámku. Nepomůže-li to, obraťte se na nejbližšího zámečníka, seznam partnerů FAB naleznete zde. Chcete -li předcházet zasekávání a dalším poruchám u cylindrických vložek, nakupujte vždy pouze kvalitní značkové mazadla a používejte originální klíče FAB.

Rady


Jak vybrat zadlabací zámek?

Při výběru zadlabacího zámku je potřeba znát základní technické parametry: jestli máte pravé nebo levé dveře (pravé dveře mají panty vpravo a zámek vlevo, pokud si k nim stoupnete ze strany, kde jsou panty vidět), rozteč - vzdálenost mezi středem kliky a středem otvoru pro cylindrickou vložku, backset/dormas - vzdálenost od čela zadlabacího zámku k ose otvoru pro vložku, výšku a šířku čela, tedy té části zámku, která je vidět na úzké hraně dveří.

   a6e66ac431faa93be03815d49cde3aea

Rady


Ztrácím často klíče a nechci pokaždé měnit vložku

Ztrácíte-li vy nebo vaše děti často klíče a pokaždé jste nuceni vyměnit cylindrickou vložku, doporučujeme nainstalování cylindrické vložky s funkcí 2 v 1. Sada 2 v 1 obsahuje dvě sady klíčů. V případě ztráty klíče z první sady jednoduše použijete klíč ze sady druhé. Tím dojde k přeprogramování cylindrické vložky na druhou sadu klíčů a klíči z první sady už není možné cylindrickou vložku otevřít. Funkci 2 v 1 má cylindrická vložka FAB 2000, u ostatních vložek FAB (FAB 200RS, FAB 1000U4) je možné tuto funkci doplnit na zakázku. V tomto případě kontaktujte nejbližšího zámečníka, jejichž seznam naleznete zde.

Rady


Lze odemknout dveře, i když je z druhé strany klíč?

Potřebujete-li otevírat dveře i v případě, kdy je z druhé strany klíč ( u starších občanů, při pozdním návratu domů, v případě zabouchnutí dveří), nainstalujte si vložku s prostupovou spojkou. Prostupová spojka zajistí, aby byla cylindrická vložka odemknutelná z vnější strany i v případě, kdy je na vnitřní straně pootočený klíč. Prostupová spojka je dodatečná funkce, která se dá namontovat jak do nových, tak stávajících cylindrických vložek. Novou vložku s prostupovou spojkou v základní výbavě si můžete zakoupit zde, pokud potřebujete rozměr, který nemá prostupovou spojku v základu, zatrhněte v objednávce políčko Chci prostupovou spojku a my vám ji do vložky namontujeme. Do stávajících vložek vám prostupovou spojku namontuje zámečník, jejichž seznam naleznete zde.

Rady


Jak zabezpečit dveře do bytového domu?

Chcete-li mít vchod do bytového domu opravdu bezpečně zajištěn, doporučujeme použít samozamykací zámek. Samozamykací zámek FAB Bera zajistí, že je vchod zvenku stále uzamčen, ale zevnitř se dá jednoduše otevřít stiskem kliky ( paniková funkce). Navíc ho lze ovládat prostřednictvím domácího telefonu. Samozamykací zámky FAB Bera jsou vyráběny ve 3. bezpečnostní třídě, takže kromě samozamykací funkce poskytují i vysokou úroveň zabezpečení proti vloupání.

Rady


Jak nejlépe zabezpečit dveře do sklepa?

Při zabezpečování vchodu do sklepa záleží na typu dveří - v případě plných dveří doporučujeme použít cylindrickou vložku ve 3. bezpečnostní třídě (FAB 200RS), u mřížovaných dveří použijte visací zámek (FAB 211RSH). Jak cylindrickou vložku, tak visací zámek je možné sjednotit s vložkou od bytu a tím pádem používat pouze jeden klíč.

Rady


Jak nejlépe zabezpečit dveře do kanceláře?

Vhodné zabezpečení vchodu do kanceláří je vždy projektovou záležitostí a je proto nutné se obrátit na odborníka. Seznam našich partnerů naleznete zde.

Rady


Jak nejlépe zabezpečit dveře do RD?

Dveře do rodinného domu jsou ze strany zlodějů jedním z nejčastěji používaných vstupů. Podle policejních statistik jsou rodinné domy na rozdíl od bytů vykrádány především během noci, kdy jsou lidé doma a spí. Je proto velmi důležité, aby vchodové dveře do domu byly zajištěny nejen cylindrickou vložkou ve vyšší bezpečnostní třídě ( doporučujeme cylindrické vložky FAB 1000U4 nebo FAB 2000 ve 4. bezpečnostní třídě), ale také bezpečnostním kováním ve stejné bezpečnostní třídě a přídavným zámkem či závorou. Takto zajištěné dveře můžou lépe odolávat zloději, pro kterého je téměř nemožné bez upoutání pozornosti dveře překonat.

Rady


Jak nejlépe zabezpečit dveře do bytu?

Dveře do bytu jsou ze strany zlodějů jedním z nejčastěji používaných vstupů. V bytovém či panelovém domě jsou byty vykrádány především během dne, kdy jsou lidé v práci a na chodbách se nikdo nepohybuje. Je proto velmi důležité, aby vchodové dveře do bytu byly zajištěny nejen cylindrickou vložkou ve vyšší bezpečnostní třídě ( doporučujeme cylindrické vložky FAB 1000U4 nebo FAB 2000 ve 4. bezpečnostní třídě), ale také bezpečnostním kováním ve stejné bezpečnostní třídě a přídavným zámkem či závorou. Pouze takto zajištěné dveře můžou odolávat zloději nejčastěji používaným metodám - odvrtání, bumpingu a vyhmatání.

Rady


Jak nejlépe zabezpečit chatu?

Pro bezpečné uzamčení vchodu do chaty či chalupy použijte cylindrickou vložku v minimálně 3. bezpečnostní třídě (doporučujeme FAB 200RS), nezapomeňte také na bezpečnostní kování ve stejné bezpečnostní třídě.

Rady


Jak nejlépe zabezpečit garáž?

Vhodné řešení uzamčení garáže záleží ve velké míře na umístění garáže (je-li samostatná nebo součástí domu), na typu garážových vrat a samozřejmě na hodnotě majetku, který obsahuje. Obsahuje-li majetek vyšší hodnoty, doporučujeme ji uzamknout vložkou a visacím zámkem v 3. bezpečnostní třídě nebo vyšší. Vložku i visací zámek můžete sjednotit s vložkami a visacími zámky od vašeho domu a používat tak pouze jeden klíč. Řešení může být hodně individuální a proto vždy doporučujeme poradit se se zámečníkem, který vám pomůže vybrat nejvhodnější řešení.

Rady


Nechcete měnit vložku pokaždé, když ztratíte klíče?

V případě, že vy nebo vaše děti často ztrácíte klíče, existují dvě řešení, jak se vyhnout neustálému měnění cylindrické vložky. Prvním řešením je zakoupení cylindrické vložky 2v1, která obsahuje dvě sady klíčů. Po ztrátě klíče z první sady jednoduše použijete klíč ze sady druhé a tím zneplatníte sadu první. Druhým řešením je zakoupení vložky s bezpečnostní nebo identifikační kartou, která vám umožní i po ztrátě posledního klíče vyrobení jeho kopie. Tato varianta nicméně neřeší problém, že váš klíč může vlastnit někdo jiný.

Rady


Chci mít 1 klíč pro více zámků

Chcete-li mít pouze jeden klíč, kterým odemknete více zámků, musíte tyto zámky sjednotit na stejný uzávěr klíče. Poté budou všechny otvírané jedním klíčem. Sjednotit jdou nejen cylindrické vložky, ale i visací nebo přídavné zámky. Toto je aplikovatelné na vložky řad 100, 200, 1000, 2000. Sjednotit jdou vložky různých rozměrů, ale nelze slučovat různé profily (tzn. nemůžete slučovat různé řady mezi sebou). Pokud si vložky objednáváte přes náš e-shop, stačí do poznámky k dodávce napsat, že chcete zámky sjednotit na společný klíč. Tato služba je zpoplatněna v závislosti na produktu (sjednocení vložek FAB 100 nebo FAB 200 stojí 150 Kč/ks, FAB 1000 nebo 2000 je za 200 Kč/ks, visací zámky 100 Kč/ks). Ke sjednoceným vložkám či visacím zámkům zůstává pouze jedna sada klíčů, druhá se vyhodí. V tabulce jsou uvedeny možnosti kombinací sjednocení. 

sjednocení jpg

Již sjednocené cylindrické vložky nabízí produkt FAB TRIO anebo FAB KOMBI, což jsou sjednocené cylindrické vložky spolu s visacím zámkem.

Rady


Pojistil jsem se - jak musím mít zabezpečeny vchodové dveře?

Požadavky pojišťovny na úroveň zabezpečení se můžou lišit, je proto dobré pečlivě prostudovat pojistné podmínky. V každém případě je nutné mít cylindrickou vložku v 3. bezpečnostní třídě nebo vyšší (FAB 200RS, FAB 10004U, FAB 2000), požadovanou bezpečnostní třídu musí mít i kování a dveře. Bezpečnostní třída celých dveří vždy odpovídá nejnižší bezpečnostní třídě výrobku, kterým jsou dveře osazeny.

Rady


Nemůžu najít bezpečnostní nebo identifikační kartu

Chcete-li přidělat klíč k cylindrické vložce FAB, navštivte jednoho ze smluvních partnerů FAB, kteří řežou originální klíče s logem psa. Máte-li cylindrickou vložku s bezpečnostní kartou, musíte přinést bezpečnostní kartu a zámečník vám klíč přidělá. Naopak bez této karty klíč nedostanete. Ztratil -li jste poslední klíč i bezpečnostní kartu, nezbyde vám nic jiného, než koupit novou vložku. V případě cylindrické vložky s identifikační kartou stačí předložit klíč, identifikační karta není podmínkou. U vložek s nižší ochranou musíte mít originální klíč, bez něj není možné kopii vyrobit. Při kopírování klíče požadujte vždy originální polotovar FAB - jedině tak zajistíte dlouhou životnost cylindrické vložky. Používání neoriginálních klíčů může totiž způsobit nevratné škody na výrobku a má za následek neplatnost záruky. Seznam našich smluvních partnerů naleznete zde.

Rady


Stěhuji se do nového bytu/domu

Pokud jste se nastěhoval do nového bytu nebo domu, je vždy nutné okamžitě vyměnit cylindrickou vložku. Jedině tak si můžete být jisti, že nikdo nemá od vašeho bytu či domu klíče. Do vchodových dveří doporučujeme nainstalovat vložku v 3. bezpečnostní třídě nebo vyšší (FAB 200RS, FAB 1000U4, FAB 2000). Pokud máte byt či dům pojištěný, prostudujte důkladně pojistnou smlouvu, která stanovuje podmínky zabezpečení domu či bytu. Nezapomeňte také na dveřní kování, které musí být ve stejné bezpečnostní třídě jako cylindrická vložka a samotné bezpečnostní dveře.

Rady


Potřebuji přidělat klíče

Chcete-li přidělat klíč k cylindrické vložce FAB, navštivte jednoho ze smluvních partnerů FAB, kteří řežou originální klíče s logem psa. Máte-li cylindrickou vložku s bezpečnostní kartou, musíte přinést bezpečnostní kartu a zámečník vám klíč přidělá. Naopak bez této karty klíč nedostanete. V případě cylindrické vložky s identifikační kartou stačí předložit klíč, identifikační karta není podmínkou. U vložek s nižší ochranou musíte mít originální klíč, bez něj není možné kopii vyrobit. Při kopírování klíče požadujte vždy originální polotovar FAB - jedině tak zajistíte dlouhou životnost cylindrické vložky. Používání neoriginálních klíčů může totiž způsobit nevratné škody na výrobku a má za následek neplatnost záruky. Seznam našich smluvních partnerů naleznete zde.

Rady


Jak nainstalovat cylindrickou vložku

1) připravte otvor ve dveřích pro cylindrickou vložku a polohu kování (pomocí šroubů kování) tak, aby profil otvoru ve dveřích a otvor v kování odpovídaly profilu vložky
2) zasuňte klíč do vložky a otočte bubínkem tak, aby zub tvořil rovinu s tělesem vložky
3) zasuňte vložku do otvoru ve dveřích tak, aby nepřesahovala kování na každé straně o více jak 3 mm
4) vyzkoušejte, zda zub otáčí mechanismem zadlabacího zámku, tedy zda je vložka funkční
5) zašroubujte do boku vložky kotvící šroub a znovu vyzkoušejte, zda je chod vložky plynulý.


Odbornou instalaci provedou naši smluvní partneři FAB, jejichž aktuální seznam najdete zde.

Rady


Co znamenají piktogramy na obalech výrobků FAB?

Obaly cylindrických vložek a visacích zámků obsahují piktogramy, které popisují úroveň zabezpečení a doplňkové funkce produktů. Na přiloženém obrázku naleznete všechny piktogramy, se kterými se na obalech můžete setkat spolu s vysvětlením, co označují.

Rady


Kde můžu zakoupit výrobky značky FAB?

Veškeré výrobky společnosti ASSA ABLOY, které se prodávají pod značkami FAB, YALE, ASSA ABLOY a dalšími lze zakoupit v partnerské zámečnické síti. Seznam partnerů podle regionů naleznete zde.

Rady


Jak se chránit proti vloupání - video

Zajímá vás, které cylindrické vložky jsou vhodné pro vchodové dveře do bytu? Chcete vědět, co je to pyramida bezpečnosti a k čemu slouží? Prohlédněte si videozáznam rozhovoru se zástupcem společnosti FAB v pořadu Dobré ráno na ČT2. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/312292320120108/video/230752

Inspirace


Ztratil jsem klíč

Při ztrátě klíče je vždy nejlepší vyměnit cylindrickou vložku, jedině tak si můžete být jisti, že někdo jiný nevlastní váš klíč. Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete vyměnit cylindrickou vložku a ztratil jste poslední klíč, musíte mít cylindrickou vložku s identifikační nebo bezpečnostní kartou. Na základě předložené karty vám v zámečnictví vyrobí kopii klíče. Při kopírování klíče požadujte vždy originální polotovar FAB - jedině tak zajistíte dlouhou životnost cylindrické vložky. Používání neoriginálních klíčů může totiž způsobit nevratné škody na výrobku a má za následek neplatnost záruky. Seznam partnerů, kteří vám vyrobí originální klíč FAB, naleznete zde.

Rady